Cilt Hastalıklarında hipnozla tedavi

Cilt hastalıkları ve sorunlarında hipnozla tedavi

 

Cilt duyguların aynasıdır

“Dışarıda oyun oynamak isteyen çocuk, oyun saatini bulaşık yıkayarak geçirmeye başladıktan bir süre sonra, deterjana karşı ellerinde alerji başlar. Bunun üzerine eldiven kullanır fakat tesadüfe bakın ki bir süre sonra kauçuğa karşı da ellerinde alerji başlar.”

Ciltte meydana gelen bir alerji probleminin bilinçaltı bağlantılarını yukarıdaki örnek, çok güzel ve basit bir şekilde açıklamaktadır. Bilinçaltı her zaman koruyucudur ve bilinçli zihnimizle analiz ederek algılayamayacağımız bir şekilde çalışır. Örneği dikkate alırsak, deterjan ve kauçuğa olan alerji tamamen duygularla bağlantılıdır.

 

Deri, içerdeki benliğin aynasıdır. Cilt dış etkenlere karşı hem fizyolojik hem de psikolojik bir koruyucudur.

Özellikle ağır sözlere karşı dayanıklı kişiler için ” derisi kalındır” deyiminin ardında yatan içgöçü belki de bu gözleme dayanmaktadır.

Deriyi ve sinir sisteminin oluşturan embriyonik tabaka aynıdır. İkisi de ektoderm denen dış tabakadan gelişir. Tam gelişmiş bir fetusta (anne karnındaki canlı) her iki doku arasında sıkı bir işbirliği vardır. Bu nedenle sinir sistemindeki herhangi bir dengesizlik kendini ciltte belli eder.

Bir çok duygusal tetikleyici olay ciltte reaksiyon yaratabilir. Bu nedenle sadece belirtileri ortadan kaldırmak ciltteki bozukluğu ortadan kaldırmaz. Tetikleyen olayları da ortadan kaldırmak gerekir.

Psikolojik bir sorunu tetikleyen bir olayı ortada çıkarmak için analitik hipnoz, en etkili yöntemdir. Bu nedenle hipnozla yapılan tedaviler deri hastalıklarında iyileşmeyi sağlar.

Cilt Hastalıklarında Hipnozun yararları

Cilt hastalıklarında hipnoz üç ayrı yönden etki eder.
1. Temel sorunu tedavi eder. 2. Tekrarlamaları ortadan kaldırır. 3. ortaya çıkan belirtilere karşı şartlı yanıtları ortadan kaldırır.

Cilt hastalıkları kişiyi bir kaç açıdan rahatsız eder. Olumsuz görüntü kişilik algısını düşürür. Çirkin görünüyorum duygusu beğenilmeme duygusunu güçlendirir. Ayrıca ciltteki lezyonların (anormal oluşumların) kendisi rahatsız edici olabilir. Kaşıntı gibi.

Basit hipnotik telkinler bile bu rahatsız edici belirtilerin azalmasına ya da yok olmasına neden olur. Kişinin zihnini sorunundan uzaklaştırıcı telkinler etkili olur.

Kişinin hastalığının esiri olduğu duygusu, tek başına hastalığı arttırıcı bir rol oynar. Kontrolü tekrar eline aldığını fark ettikçe hastalığın şiddeti düşmeye başlar. Kendine ve iyileşmeye olan güveni artmaya başlar.

Stres

Stres; sinir sistemindeki dengeleri bozar ve ciltte yansımaları artar. Belirtilerin artması kişinin kaygısını arttırır. Yani iki durum birbirini besler. Hastanın self hipnozla stresi azaltıcı teknikleri öğrenmesi tek başına hastalığı iyileştirici bir etki yaratabilir.

Temel etkeni araştırmak

Geçmişte duygusal sorun yaratan çatışmaların hipnoz sayesinde ortaya çıkarılıp çözümlenmesi kalıcı iyileşmeyi sağlar. Çoğu zaman duygusal tıkanıklığın boşaltılması sorunu ortadan kaldırır.

Bu durum mutlaka nedeni bilmemiz gerekliliğini ortadan kaldırır. Özellikle hafif hipnoz altında uygulanan EFT (duygusal boşaltma tekniği) nin bir çok cilt hastalığında iyileştirici etki yaratması bu görüşü destekler niteliktedir. Yine hipnoz altında uygulanan ilginç bir çalışma parts tedavisidir. Hastalık yaratan bilinçaltı bölümün inancı ve iyi niyeti açığa çıkartılır, iyileşmek isteyen bölüm ile uzlaşma sağlanır ve sorun ortadan kaldırılır. (hypnotic parts therapy). Bazen hastalık yaratan bölümün amacı sadece kaşıntı yaratmak olabilir. O zaman kaşıntı ihtiyacının ortadan kaldırılması hastalığı ortadan kaldırır. (Bu nasıl yarar sağlar? diyenleriniz olabilir ama bilinçaltının öğrenme mekanizması bilincinkinden çok farklıdır. Örneğin; Kişi, geçmişte bir kaşınma anında kendisini huzurlu ve rahat hissetmiş olabilir. Ama bu huzur ve rahatı sağlayan kaşıntının kendisi değil başka bir nedendir. Bilinçaltı hangisinin bu rahatı sağlayıcı etken olduğunu anlayamaz ve görevi kaşıntıya yükler. Bilinçaltı ilgisiz görünen iki durum arasında kolaylıkla ilişki kurar.)

EFT ile cilt hastalıklarında alınan sonuçlar

EFT (bir duyguları boşaltma tekniği) yaklaşım olarak analitik hipnoterapiyle benzer ilkeleri içermektedir. Temel yaklaşım hastalığa neden olan duygusal çatışmayı bulmak ve bunun etkisini ortadan kaldırmaktır. EFT hipnoterapiye göre çok daha yeni bir yöntemdir ve hipnoterapi gibi sorunun nedenini doğrudan bilinçaltı kayıtlardan bulamaz.

Ancak bazı tahminler üzerinde ya da kişinin bildiği rahatsız edici olaylar üzerinde çalışarak oldukça iyi sonuçlar elde etmektedir. EFT nin en önemli yararı düzgün kayıt tutulmasıdır. Tek kaynaklı olarak terapi sahnesine sunulduğu için tüm alınan iyi sonuçlar bu kaynağa bildirilmekte ve düzenli olarak web sitesinde yayınlanmaktadır. EFT nin başardığı her işi analitik hipnoterapi fazla fazla başarır. Bu nedenle EFT ile alınan her olumlu sonuç analitik hipnoterapi için çok daha güçlü bir destek sağlamaktadır. EFT nin web sitesinde ( www.emofree.com) cilt hastalıklarında alınan olumlu sonuçları bulabilirsiniz.

 

Alerjik Olgular: Allerjik olguların ardında mutlaka bir duygusal çatışma aramak gerekir. Dışarıda oyun oynamak çocuk, oyun saatini bulaşık yıkayarak geçirmeye başladıktan bir süre sonra deterjana karşı ellerinde alerji başlar. Bunun üzerine eldiven kullanır fakat tesadüfe bakın ki bir süre sonra kauçuğa karşı da alerji başlar. Sonunda bulaşık yıkayamaz duruma gelir ve çok sevdiği oyunlarına döner, bulaşıkları yıkamak yine anneye kalır.

Louise Hay’in Hastalıklar listesinden cilt hastalıklarının karşılıklarına bir bakalım..

Sivilce; Kendinden nefret etmek
Allerji; Kime karşı allerjiksiniz? Gücün inkar edilmesi.
Egzema; yoğun zihinsel çatışma.. zihnin dökülmesi
Sedef: incinmekten korkmak, kişilik duygularını uyuşturmak, kendi duygularımızın sorumluluğunu ret etmek.
Vitiligo; Kendini bir yere ait hissetmemek, dışında kalmak.

 

Hazırlayan

Henüz Yorum Yapılmamış.

yorum ekle