Kendimizi ve Duygularımızı Görünmez hale Getirmek

GİZLENMEK

Gizlenmek bilinçaltı korunma mekanizmaları arasında en güçlü olanıdır. Çünkü en garanti olanıdır. Tehlikelerden uzak durmanın, zayıflığını gizlemenin en garanti yoludur. Ama insan için sıkıntı vardır. İnsan sosyal yaşamak zorunda olan bir varlıktır. Bu nedenle tam siper olamaz. Ormanda tavşan olsan sorun yok. Bir çalı arasına gizlenirsin. Etrafına bakarsın. Kimse yoksa çıkar yiyeceğinin bulursun, sonra yine çalı arasına dönersinh. Böyle yaşayıp gidersin.

Ama insansan sorun var. Başka insanların arasındasın. Bu durmda olabildiğince insanlardan uzak durmalısın. Bilinçaltı bunu bilir bunu uygular. Bu nedenle de seni diğer insanların arasında tutmaktan alıkoyacak her şeyi yapar. Basit bir korkudan panik atağa kadar ilerleyen duyguları harekete geçirir. Senin için nelerin utanç olabileceğini test ederek bulur ve onu bulduğu anda kullanmaya başlar. Bunlardan en çok bilineni yüz kızarması, ellerde ve başta titreme, terlemedir. Kişi bu dudurmu fark edilecek diye çok korkar. Yani korku bu durumu yaratır ama yaratılan bu durmda tekrar korku yaratır. Çoğu kişi ” ah şu yüz kızarmam geçse” hiç bir sorunum kalmaz der. Ama bu kendini kandırmacadır.

Bilinçaltı ile inatlaşma olmaz. meselenin özünü anlamadıkça sorun devam eder. Kişi sadece yüz kızarmasının geçmesiyle iyileşeceğini zanneder. Diyelimki bir çare bulduk. Yüz kızarmasını bir ilaçla engelledik. Bilinçaltının derdi bu değilki. Onun derdi senin içindeki değersizlik inancının fark edilmesini engellemek. Sen yüzünün kızarmasını engellersen o da sana bulantı ve baş dönmesi yaratır. Bu sefer bir süre bununla uğraşırsın. Sonra başka bir ilaçla buna da çare bulursun. Ama bakarsınki bir süre sonra dizlerin ağrımaya başlamış. Bilinçaltı seni insan içine çıkarmamamkta kararlıdır. Bir süre sonra dizlerin içinde ilaç kullanmaya başlarsın. Ama bir bakaersın bu sefer de kasların zayıflamış. Yani sorunlar birbirini takip eder. Her seferinde ne kadar şanssız olduğuna hayıflanırsın. Tam iyileşecekken tüm hastalıklar seni bulmaktadır.Meselenin özünü anlamadıkça sorunlar devam eder.

Burada öncelikle utanma duygusunun üzerine saldırmak gerekir.

Her nekadar utanıyırsam da..

Bu utancı göğsümde hissediyorsam da..

Yüzüm kızarıoyrsa da..

Bilinçaltım beni insanlardan korumaya çalışıyorsa da..

İnsanlar arasında korkuyorsam da..

Bende sorun olduğunu düşünüyorsam da..

kendimi diğer insanlardan güçsüz görüyorsam da..

insanlara güvenemiyorsamda..

ADINI SEN KOY HİPNOZUN.ŞEREF KADIOĞLU

Hazırlayan

Henüz Yorum Yapılmamış.

yorum ekle